Ingredienser
250 g valfria nötter
1 dl Dansukker Ljust Muscovadorörsocker
1/2 dl Dansukker Strösocker
70 g (3/4 dl) kikärtsspad
Garnering
100 g vegansk mörk choklad
apelsinskal, gärna obesprutad
Instruktioner
Sätt ugnen på 200°C.
Mal nötter i en mixer, tillsätt sockret.
Sila bort kikärtorna så det bara blir spad över. Mät upp och tillsätt i nötmixen, mixa till en jämn smet.
Rulla till bollar, ca 20 g. Blir det kladdigt kan du blöta händerna mellan varven.
Lägg bollarna med mellanrum på en plåt med bakplåtspapper.
Grädda i nedre delen av ugnen i ca 8-10 min. Låt svalna.
Doppa ena sidan av kakorna i smält choklad och strö på rivet apelsinskal. Förvaras svalt i en burk.
Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Våffeldagen
Den 25 mars firar vi Våffeldagen. Och vad passar då bättre än att bjuda på frasiga, nygräddade våfflor med hemmagjord sylt.

Påskens godsaker
Här hittar du både bakverk, godis och desserter för en riktigt glad påskhelg.

Ljuvlig choklad
Mmm! Finns det något godare än en riktigt fyllig och smarrig chokladkaka som får livsandarna att jubla. Som en extra guldkant på tillvaron eller som avslutning på en god måltid.

Baka i långpanna
Att baka i långpanna är både enkelt och praktiskt och framför allt blir det ju så mycket av ditt bak. Perfekt om du ska ha kalas eller bjuda på fika på jobbet.

Citrusmarmelader
Finns det något godare än att börja morgonen med hemlagad marmelad på smörgåsen. Låt säsongens citrusfrukter inspirera dig. Använder du dessutom vårt Syltsocker gör du din egen marmelad på några minuter.

Fredagsmys
Fredag är kanske veckans absolut bästa dag och fredagsmys är det bästa sättet att fira arbetsveckans slut. Ladda upp inför helgen genom att kura ihop i TV-soffan tillsammans med familj, vänner och något särskilt gott. Vi har recepten till din myskväll!