Ingredienser
2 1/2 dl havremjölk
1 tsk kanel, malen
5 msk vallmofrön
60 g mjukt smör
1/4 förpackning jäst, (12 g)
2 dl Dansukker EKO Florsocker
2 ägg
3 2/3 dl vetemjöl
1 krm salt
smör eller olja för våffeljärnet
Instruktioner
Koka upp havremjölk och kanel. Rör i vallmofrö och låt sjuda i cirka 10 minuter på låg värme, tills blandningen tjocknat. Lägg vallmoblandningen i en skål och låt svalna något.
Tillsätt smör och låt det smälta under omrörning. Smula ner jästen och rör smeten jämn. Sikta i florsocker och tillsätt ett ägg i taget och rör om. Vänd ner vetemjöl och salt. Rör smeten helt jämn.
Täck degen med en handduk och låt den jäsa i 20 minuter.
Värm upp våffeljärnet och pensla med smör eller olja. Häll på smet och grädda till våfflan är gyllenbrun, fortsätt till smeten är slut. Pudra på florsocker och servera med valfritt tillbehör.
Tips. Om du vill ha lite syrligare våfflor, tillsätt skalet från 1/2 citron, gärna obesprutad.
Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Våffeldagen
Den 25 mars firar vi Våffeldagen. Och vad passar då bättre än att bjuda på frasiga, nygräddade våfflor med hemmagjord sylt.

Påskens godsaker
Här hittar du både bakverk, godis och desserter för en riktigt glad påskhelg.

Ljuvlig choklad
Mmm! Finns det något godare än en riktigt fyllig och smarrig chokladkaka som får livsandarna att jubla. Som en extra guldkant på tillvaron eller som avslutning på en god måltid.

Baka i långpanna
Att baka i långpanna är både enkelt och praktiskt och framför allt blir det ju så mycket av ditt bak. Perfekt om du ska ha kalas eller bjuda på fika på jobbet.

Citrusmarmelader
Finns det något godare än att börja morgonen med hemlagad marmelad på smörgåsen. Låt säsongens citrusfrukter inspirera dig. Använder du dessutom vårt Syltsocker gör du din egen marmelad på några minuter.

Fredagsmys
Fredag är kanske veckans absolut bästa dag och fredagsmys är det bästa sättet att fira arbetsveckans slut. Ladda upp inför helgen genom att kura ihop i TV-soffan tillsammans med familj, vänner och något särskilt gott. Vi har recepten till din myskväll!