Ingredienser
Blåbärssylt
300 g frysta blåbär
saften från 1/2 lime
1 1/2 dl Dansukker Syltsocker
Vetebullar
50 jäst för söta degar
5 dl mjölk
200 g smör, rumstempererat
1 1/2 dl Dansukker Vit Sirap
3 tsk kardemumma
ca 12-14 dl vetemjöl
1/2 tsk salt
Pensling
ägg + lite vatten +lite salt
Mandelmassa
3 dl sötmandel, utan skal
1 dl Dansukker Florsocker
1 dl Dansukker Ljust Muscovadorörsocker
1 1/2-2 msk vatten
2-4 bittermandlar, valfritt
Garnering
5 dl vispgrädde
Dansukker Florsocker
Instruktioner
Förbered blåbärssylten dagen innan. Blanda blåbär och syltsocker i en kastrull och koka cirka 5 minuter. Om du vill ha en slät sylt, mixa den snabbt. Häll upp sylten i en varm, väl rengjord glasburk. Förslut och förvara svalt över natten.
Gör vetebullarna. Smula jästen i en skål. Häll på mjölken och rör tills den löst sig. Blanda i sirap, kardemumma, smör och nästan allt vetemjöl.
Arbeta därefter in mjölet till degen släpper skålens kanter, cirka 10 minuter. Tillsätt saltet mot slutet. Låt jäsa under duk i 30 minuter.
Tag upp degen på mjölat bakbord och arbeta den smidig. Dela i cirka 40 bitar som rullas till bullar. Lägg på plåt och låt jäsa under duk i 30 minuter. Sätt ugnen på 225-250 °C.
Pensla med uppvispat ägg, vatten och salt. Grädda fastlagsbullarna mitt i ugnen i cirka 10 minuter. Låt svalna på galler under bakduk.
Skålla, skala och mal nästan all mandel. Tillsätt sockret, vatten och riv ner bittermandel. Mixa till en massa.
Vispa grädden och skär av ett lock från bullarna och spritsa mandelmassa på nederdelen. Lägg en sked med blåbärssylt över mandelmassan och spritsa sedan grädden över sylten. Lägg på locken. Dofta över florsocker.
Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Våffeldagen
Den 25 mars firar vi Våffeldagen. Och vad passar då bättre än att bjuda på frasiga, nygräddade våfflor med hemmagjord sylt.

Påskens godsaker
Här hittar du både bakverk, godis och desserter för en riktigt glad påskhelg.

Ljuvlig choklad
Mmm! Finns det något godare än en riktigt fyllig och smarrig chokladkaka som får livsandarna att jubla. Som en extra guldkant på tillvaron eller som avslutning på en god måltid.

Baka i långpanna
Att baka i långpanna är både enkelt och praktiskt och framför allt blir det ju så mycket av ditt bak. Perfekt om du ska ha kalas eller bjuda på fika på jobbet.

Citrusmarmelader
Finns det något godare än att börja morgonen med hemlagad marmelad på smörgåsen. Låt säsongens citrusfrukter inspirera dig. Använder du dessutom vårt Syltsocker gör du din egen marmelad på några minuter.

Fredagsmys
Fredag är kanske veckans absolut bästa dag och fredagsmys är det bästa sättet att fira arbetsveckans slut. Ladda upp inför helgen genom att kura ihop i TV-soffan tillsammans med familj, vänner och något särskilt gott. Vi har recepten till din myskväll!