Ingredienser
Hallonrippel
250 g hallon
1 dl Dansukker Syltsocker
1/2 dl Dansukker Glykossirap
Saft av 1/2 citron
Semifreddo
5 äggulor
2 äggvitor
150 g färskost
1 dl Dansukker Svenskt Strösocker
2 tsk Dansukker Vaniljsocker
3 dl vispgrädde
Karamelliserade pistagenötter
2 msk Dansukker Svensk Ljus Sirap
1 msk Dansukker Rörsocker Strö Fairtrade
2 krm salt
100 g pistagenötter, skalade och osaltade
Instruktioner
Pressa hallon genom en finmaskig sil i en kastrull. Rör ner syltsocker, glykossirap och citronsaft och låt sjuda i 5 min. Låt svalna helt.
Klä en avlång form, cirka 2 liter, med plastfolie.
Separera äggulor och äggvitor.
Vispa ihop äggulor, färskost, socker och vaniljsocker.
Vispa äggvitorna till ett hårt skum i en separat skål.
Vispa grädde i en separat skål.
Vänd försiktigt ner grädden i äggulorna och vänd därefter ner äggvitan.
Rör slarvigt ner 2/3 av hallonrippeln i smeten.
Häll smeten i formen och toppa med resterande rippel. Dra en sked eller kniv genom den översta rippeln för att göra mönster. Ställ in i frysen i minst 5 timmar.
Sätt ugnen på 175 °C. Blanda sirap, socker och salt i en kastrull. Rör ner pistagenötterna när sockret har börjat smälta. Häll blandningen på en plåt med bakplåtspapper och rosta i 12–15 min. Rör om efter halva tiden. Ta ut och låt svalna. Grovhacka och ställ åt sidan.
Ta fram glassen cirka 15 minuter före servering och toppa med färska hallon och karamelliserade pistagenötter.
Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Våffeldagen
Den 25 mars firar vi Våffeldagen. Och vad passar då bättre än att bjuda på frasiga, nygräddade våfflor med hemmagjord sylt.

Påskens godsaker
Här hittar du både bakverk, godis och desserter för en riktigt glad påskhelg.

Ljuvlig choklad
Mmm! Finns det något godare än en riktigt fyllig och smarrig chokladkaka som får livsandarna att jubla. Som en extra guldkant på tillvaron eller som avslutning på en god måltid.

Baka i långpanna
Att baka i långpanna är både enkelt och praktiskt och framför allt blir det ju så mycket av ditt bak. Perfekt om du ska ha kalas eller bjuda på fika på jobbet.

Citrusmarmelader
Finns det något godare än att börja morgonen med hemlagad marmelad på smörgåsen. Låt säsongens citrusfrukter inspirera dig. Använder du dessutom vårt Syltsocker gör du din egen marmelad på några minuter.

Fredagsmys
Fredag är kanske veckans absolut bästa dag och fredagsmys är det bästa sättet att fira arbetsveckans slut. Ladda upp inför helgen genom att kura ihop i TV-soffan tillsammans med familj, vänner och något särskilt gott. Vi har recepten till din myskväll!