Ingredienser
Botten
100 g mandelmassa
75 g smör eller margarin
1 msk vetemjöl
1 ägg
Sås
200 g plommon
1 dl Dansukker Glykossirap
1/2 dl Dansukker Florsocker
1 msk smör eller margarin
1 1/2 dl äpplejuice
3 äpplen
1/2 dl Dansukker Farinsocker
1 tsk mald kanel
Smör eller margarin
Garnering
björnbär
Instruktioner
Vispa samman mandelmassa och matfett med elvisp. Tillsätt vetemjölet och ägget och blanda väl. Bre ut smeten till en 1 centimeter tjock rektangel på ett smörat bakplåtspapper. Grädda mitt i ugnen i 175 °C i cirka 12 minuter.
Blanda samtliga ingredienser till såsen i en kastrull och sjud i 5 minuter. Mixa och passera genom en sil.
Skala, halvera, kärna ur och klyfta äpplena. Blanda farinsocker och kanel och doppa äppleklyftorna i detta. Stek äppleklyftorna precis mjuka i matfett i en stekpanna.
Skär ut trekanter av bottnen och lägg på assietter. Fördela äppleklyftorna på trekanterna. Garnera med t ex ett björnbär. Servera såsen till. Har du inga plommon kan du byta ut dessa mot 100 gram katrinplommon.
Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.


Påskens godsaker
Här hittar du både bakverk, godis och desserter för en riktigt glad påskhelg.

Ljuvlig choklad
Mmm! Finns det något godare än en riktigt fyllig och smarrig chokladkaka som får livsandarna att jubla. Som en extra guldkant på tillvaron eller som avslutning på en god måltid.

Baka i långpanna
Att baka i långpanna är både enkelt och praktiskt och framför allt blir det ju så mycket av ditt bak. Perfekt om du ska ha kalas eller bjuda på fika på jobbet.

Citrusmarmelader
Finns det något godare än att börja morgonen med hemlagad marmelad på smörgåsen. Låt säsongens citrusfrukter inspirera dig. Använder du dessutom vårt Syltsocker gör du din egen marmelad på några minuter.

Fredagsmys
Fredag är kanske veckans absolut bästa dag och fredagsmys är det bästa sättet att fira arbetsveckans slut. Ladda upp inför helgen genom att kura ihop i TV-soffan tillsammans med familj, vänner och något särskilt gott. Vi har recepten till din myskväll!