Hjärtformad tårta med citronkräm

En läcker och härlig hjärtformad tårta med söt och syrlig citronkräm. Dekorera med färska bär och njut av ren kärlek och glädje!

10-12 portioner

ca 2 timmar

Betyg (1 st)

Ingredienser

Sockerkaka
4 ägg
2 dl Dansukker Strösocker
1 tsk Dansukker Vaniljsocker
1 dl vetemjöl
1 dl potatismjöl
1 tsk bakpulver
1 dl mandelmjöl

Citronkräm
6 dl vispgrädde
500 g mascarpone, kallt
3 dl Dansukker Florsocker
1 tsk Dansukker Vaniljsocker
skalet från 1 1/2-2 ekologiska citroner
3-5 msk saft från citron (ca 1 1/2 citron)

Garnering
150 g hallon
100 g jordgubbar
Ätbara osprutade blommor och citronmeliss
Dansukker Florsocker

Instruktioner

Sätt ugnen på 175 °C, under- och övervärme. 

Smöra en form med löstagbara kanter med formen av ett hjärta, ca 24-26 cm i diameter.

Vispa ägg, socker och vaniljsocker pösigt. Blanda ihop vetemjöl, potatismjöl, mandelmjöl och bakpulver i en skål. Vänd ner i äggsmeten och blanda till en jämn smet.

Häll smeten i formen och grädda i nedre delen av ugnen i ca 40 minuter. Låt vila i formen i 5 minuter. Stjälp upp kakan på galler och låt svalna.

Gör citronkrämen. Vispa grädde, mascarpone, florsocker och vaniljsocker fast. Vänd ner skalet och saften från citronerna och rör försiktigt ihop krämen. Lägg krämen i en spritspåse med valfri tyll. 

Montering
Skär ut ett hjärta i mitten av sockerkakan så att ca 4 cm bred kant återstår, frys in det lilla hjärtat i mitten för annat tillfälle. Skär det stora hjärtat till 3 bottnar. 

Lägg en sockerkaksbotten på ett tårtfat och spritsa toppar på hela botten, ett litet steg in från kanterna. Lägg försiktigt på en botten och spritsa på hela den också. Lägg på sista botten och upprepa med spritsen. Dekorera med hallon, jordgubbar, citronmeliss och ätbara blommor om så önskas. Dofta över florsocker.

Tips
Både sockerkaka och citronkräm kan göras dagen innan montering.

Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Hallonhjärtan

Sprid kärlek på Alla Hjärtans Dag

Bjud på fika med något extra gott som är en fröjd såväl för ögat som för gommen.

Varm choklad

Värmer gott när det är kallt

Här hittar du varianter på te, kaffe och varm choklad. Recept som passar allt ifrån att ta med sig ut i termos, till att avnjuta hemma, morgon, eftermiddag eller kväll.

Kardemummabullesemla

Läckra semlor

Njut av en klassisk semla med fluffig grädde och krämig mandelmassa, en variant med kardemummabulle eller varför inte som semmelkladdkaka.

Citrontarte

Baka med citron och apelsin

Apelsin och citron är smaker som hör vintern till och passar jättebra att baka med. Citrus är uppfriskande och syrligt men passar även bra i kombination med andra smaker som choklad och kola.

Citrusmarmelader

Citrusmarmelader

Finns det något godare än att börja morgonen med hemlagad marmelad på smörgåsen. Låt säsongens citrusfrukter inspirera dig. Använder du dessutom vårt Syltsocker gör du din egen marmelad på några minuter.

Kokos- och karamellpopcorn

Fredagsmys

Fredag är kanske veckans absolut bästa dag och fredagsmys är det bästa sättet att fira arbetsveckans slut. Ladda upp inför helgen genom att kura ihop i TV-soffan tillsammans med familj, vänner och något särskilt gott. Vi har recepten till din myskväll!