Frukostbullar med saffran

cirka 36 stycken

Betyg (3 st)

Sätt betyg

Ingredienser

50 g jäst för söta degar
5 dl mjölk
1 dl rapsolja
1/2 g saffran
1 msk mald anis
1/2 tsk salt
1/2 dl Dansukker Brödsirap
Cirka 18 dl Manitoba Cream (vetemjöl)

Garnering
Valfria frön

Instruktioner

Smula jästen i en degskål. Värm mjölken till cirka 37 °C och häll över mjölken. Rör tills jästen löst sig. Tillsätt olja, saffran, anis, salt och sirap. Arbeta in mjölet tills degen släpper skålens kanter. Låt jäsa under duk i 30 minuter. Ta upp på mjölat bakbord och arbeta degen smidig. Dela degen i två delar som rullas till längder. Skär i bitar som rullas till längder och därefter snurras samman till bullar. Pensla bullarna med vatten och doppa dem i valfria frön, gärna blandade. Lägg på plåt med bakplåtspapper. Låt jäsa i ytterligare cirka 30 minuter. Grädda mitt i ugnen i 225 °C i cirka 8 minuter.

Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Våfflor med sylt och grädde

Våffeldagen

Den 25 mars firar vi Våffeldagen. Och vad passar då bättre än att bjuda på frasiga, nygräddade våfflor med hemmagjord sylt.

Blondies med krusbärsmarmelad

Baka i långpanna

Att baka i långpanna är både enkelt och praktiskt och framför allt blir det ju så mycket av ditt bak. Perfekt om du ska ha kalas eller bjuda på fika på jobbet. 

Sachertårta

Ljuvlig choklad

Mmm! Finns det något godare än en riktigt fyllig och smarrig chokladkaka som får livsandarna att jubla. Som en extra guldkant på tillvaron eller som avslutning på en god måltid.

Citrontarte

Baka med citron och apelsin

Apelsin och citron är smaker som hör vintern till och passar jättebra att baka med. Citrus är uppfriskande och syrligt men passar även bra i kombination med andra smaker som choklad och kola.

Citrusmarmelader

Citrusmarmelader

Finns det något godare än att börja morgonen med hemlagad marmelad på smörgåsen. Låt säsongens citrusfrukter inspirera dig. Använder du dessutom vårt Syltsocker gör du din egen marmelad på några minuter.

Kokos- och karamellpopcorn

Fredagsmys

Fredag är kanske veckans absolut bästa dag och fredagsmys är det bästa sättet att fira arbetsveckans slut. Ladda upp inför helgen genom att kura ihop i TV-soffan tillsammans med familj, vänner och något särskilt gott. Vi har recepten till din myskväll!