Ingredienser
3 msk kardemummakapslar, gärna gröna
2 obesprutade apelsiner
2 obesprutade clementiner
4 äggulor
1 dl Dansukker Svenskt Strösocker
5 dl vispgrädde
1/2 dl Dansukker Ljus Sirap
Garnering
1 obesprutad apelsin
1 dl Dansukker Vit Sirap
1 dl Dansukker Florsocker
1 msk kakao
2 tsk Dansukker Vaniljsocker
1 dl grädde
Instruktioner
Tryck sönder kardemummakapslarna och ta bort skalet. Riv skalet på citrusfrukterna och pressa ur saften. Lägg saften, skalet och kardemumman i en kastrull och sjud tills hälften av saften återstår. Låt svalna. Vispa äggulorna och sockret lätt och pösigt. Koka upp grädden och sirapen. Häll den varma grädden i små skvättar under kraftig vispning ner i äggsmeten. Sila därefter ner den avsvalnade saften. Låt smeten svalna innan den körs i glassmaskinen eller ställs in i frysen. Kör blandningen i glassmaskin eller häll den i en form och ställ i frysen i minst 5 timmar. Rör om en gång i halvtimmen. Skär av skalet på apelsinen och strimla det fint. Koka det mjukt i sirapen. Blanda florsocker, vaniljsocker, kakao och grädde i en kastrull och koka upp. Skeda upp glassen i glas eller på assietter och garnera med apelsinskal och lite ringlad chokladsås.
Har du några frågor rörande våra produkter, recept eller annat så svarar vi gärna.

Våffeldagen
Den 25 mars firar vi Våffeldagen. Och vad passar då bättre än att bjuda på frasiga, nygräddade våfflor med hemmagjord sylt.

Påskens godsaker
Här hittar du både bakverk, godis och desserter för en riktigt glad påskhelg.

Ljuvlig choklad
Mmm! Finns det något godare än en riktigt fyllig och smarrig chokladkaka som får livsandarna att jubla. Som en extra guldkant på tillvaron eller som avslutning på en god måltid.

Baka i långpanna
Att baka i långpanna är både enkelt och praktiskt och framför allt blir det ju så mycket av ditt bak. Perfekt om du ska ha kalas eller bjuda på fika på jobbet.

Citrusmarmelader
Finns det något godare än att börja morgonen med hemlagad marmelad på smörgåsen. Låt säsongens citrusfrukter inspirera dig. Använder du dessutom vårt Syltsocker gör du din egen marmelad på några minuter.

Fredagsmys
Fredag är kanske veckans absolut bästa dag och fredagsmys är det bästa sättet att fira arbetsveckans slut. Ladda upp inför helgen genom att kura ihop i TV-soffan tillsammans med familj, vänner och något särskilt gott. Vi har recepten till din myskväll!